Čo je krv a čo sú krvné skupiny?
KRV
Krv je vlastne tekuté tkanivo. Tvorí ju krvná plazma, v ktorej plávajú krvné bunky - krvinky. Sú to červené krvinky (erytrocyty), biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty).
Všetky krvné bunky sa tvoria v kostnej dreni. Odtiaľ sa zrelé krvinky vyplavujú priamo do krvi. Staré krvinky zachytáva a rozkladá slezina, ktorú nazývame aj cintorínom krviniek. Celkový objem krvi u dospelého človeka priemerného vzrastu je približne 5 litrov, presný objem závisí od výšky, váhy i pohlavia.
Keď krv chvíľu „stojí", vytvoria sa tri farebné vrstvy:
Červená
Spodnú, červenú, tvoria červené krvinky. Nedajú sa nahradiť ani umelo vyrobiť. Aj preto sú najdôležitejšie. Vypĺňa ich červené krvné farbivo — hemoglobín, ktoré obsahuje železo. Je ´zodpovedné´ za červenú farbu krvi. Hemoglobín je schopný viazať kyslík v pľúcach, preniesť ho ku tkanivám a vymeniť ho za oxid uhličitý, ktorý potom naspäť prinesie do pľúc. Tam ho uvoľní, aby sme ho mohli vydýchať. Hemoglobín s kyslíkom je svetlej farby a s kysličníkom uhličitým zas tmavý. Preto je krv v tepnách svetločervená a v žilách tmavočervená.
Biela
V strede sa nachádza biela vrstva — biele krvinky a krvné doštičky.
Biele krvinky zabezpečujú ochranu proti bakteriálnym, vírusovým, plesňovým, parazitárnym infekciám a cudzorodým látkam. Je ich viacero druhov a každý má svoju špecifickú úlohu. Napríklad vyrábať protilátky alebo zabíjať nádorové bunky.
Krvné doštičky sa starajú o zrážanlivosť krvi. Sú dôležité pri zastavovaní krvácania.
Žltá
Tekutina žltkastej farby je krvná plazma. Tvorí asi polovicu objemu celej krvi. Krvinkám a živinám umožňuje pohyb v cievach.
KRVNÉ SKUPINY
Krvné skupiny vznikajú na základe prítomnosti antigénov a protilátok v krvi. Antigény sú umiestnené na povrchu červených krviniek a protilátky v plazme. To, akú má človek krvnú skupinu, vyplýva z ich kombinácií. Rozhoduje o tom dedičnosť.
Existuje viac než 20 systémov rozdelenia krvi. Pre krvné transfúzie je najdôležitejší AB0 systém a Rh faktor.
Podľa AB0 systému existujú štyri rôzne druhy krvných skupín: A, B, AB alebo 0.
Pri určovaní krvných skupín je mimoriadne dôležitý antigén, ktorý určuje Rh faktor. Keď je prítomný na povrchu červených krviniek, označuje sa Rh+. Keď na povrchu chýba, ide o Rh−.
Obehová sústava – zloženie a funkcie
Obehová sústava človeka je sústava, ktorá zabezpečuje prúdenie v krvných cievach. Obehová sústava rozvádza živiny a kyslík do celého tela a zhromažďuje niektoré odpadové látky.
Obehovú sústavu tvoria tri zložky: krv – telová tekutina, ktorá rozvádza látky k bunkám a späť, umožňuje prenos všetkých látok v tele, miazga– telová tekutina, ktorá rozvádza živiny, cievy – krvné cievy - preteká nimi krv, miazgové cievy – preteká nimi miazga, srdce– orgán, ktorý čerpá – pumpuje krv do všetkých častí ľudského tela.
Krvné bunky človeka - a. červené krvinky (erytrocyty), b. leukocyty (leukocyty), c. krvné doštičky (trombocyty)
Obehová sústava plní funkcie: 1. prepravnú, 2. termoregulárnu, 3. obrannú. 1. Prepravná funkcia obehovej sústavy: privádza krvou kyslík, živiny, hormóny, minerálne látky do buniek, odvádza krvou odpadové látky, ako je napríklad oxid uhličitý z buniek. 2. Termoregulárna funkcia obehovej sústavy: pomáha udržiavať stálu teplotu v tele. 3. Obranná funkcia obehovej sústavy: chráni telo proti choroboplodným látkam – baktériám, vírusom, plesniam, parazitom a pod. prostredníctvom bielych krviniek, biele krvinky majú schopnosť pohlcovať choroboplodné látky, ktoré sa dostali do organizmu.